האם סוכן ביטוח באמת נותן ערך ללקוח?

האם סוכן ביטוח באמת נותן ערך ללקוח?

פעמים רבות אנשים שואלים את עצמם מדוע צריך סוכן ביטוח ותוהים מהו הערך שהם מקבלים מסוכן ביטוח.

אמנם נכון לכתיבת שורות אלה אנו רק ביום שלישי, אולם הרשו לי בבקשה לשתף אתכם בשבוע שהיה לי עד כה כי הוא לגמרי מעניין (וזה לא חריג).

 • ביום ראשון בבוקר נפגשתי עם לקוחה פוטנציאלית. עברנו על כל הביטוחים שלה בעזרת האתר הנפלא שנקרא הר הביטוח (אני משוכנע שכבר ביקרתם בו ובדקתם את הביטוחים שלכם). לפגישה היו שתי תוצאות עיקריות-
  • ביטלתי לה ביטוחים מיותרים וחסכתי לה 250 ש"ח כל חודש. כן, שוב אותם ביטוחי תאונות אישיות אשר ל-99% מהאוכלוסיה הינם מיותרים. הביטוחים נמכרו לה על ידי אחת מהחברות הישירות, כשאותה חברה לא הסתפקה בלמכור לה פוליסה אחת אלא מכרה לה שלוש(!) פוליסות כאלה.
  • הלקוחה נשארה אצל הסוכנת שמלווה אותה כבר מספר שנים. אני הראשון שאומר לאנשים – יש לך סוכן שאתה סומך עליו? תישאר איתו!

עדי נאמן סוכן ביטוח

 • את הבוקר (יום שלישי) פתחתי במעבר על תנאי חיתום שהגיעו אליי לפוליסת סיעוד שלקוחה חדשה רצתה לרכוש לה ולילדיה. לילדה קבעו תוספת של 50% ולילד קבעו תוספת של 25%. למי שלא מבין מה המשמעות של "תוספת רפואית", הכוונה היא שהפרמיה גדלה (באופן קבוע!), לפי האחוז שנקבע. מחיר המחירון היה 100 ש"ח בחודש? עם תוספת רפואית של 50% היא תעלה לכם 150 ש"ח. על פניו אין מה לעשות אולם החלטתי לנסות ולהילחם בשביל הלקוחה. התקשרתי אל הרופא הראשי של אותה חברת ביטוח (זכות שקיימת לי אודות לכח שיש לי מתוקף עבודתי תחת הגג של רימונים). לאחר שיחה קצרה עם הרופא התבהרו שני דברים-
  • הרופא הסכים לוותר על התוספת הרפואית גם של הילד וגם של הילדה ובכך פחתה הפרמיה המשותפת ביותר מ-100 ש"ח לחודש.
  • גיליתי שאותה תוספת רפואית וגם החרגה רפואית קיימת בפוליסה אחרת שהופקה ללקוחה באותה חברת ביטוח בשנת 2016 (תחת סוכן אחר). מיד דאגתי לכך שגם אותה פוליסה משנת 2016 תתוקן ושלילדה לא תהיה שום תוספת רפואית ושום החרגה רפואית.
 • בהמשך הבוקר טיפלתי בסיטואציה הבאה – יש לי לקוחות שיש להם פוליסת בריאות פרטית אצלי. הפוליסה היא מינואר 2016, כלומר פוליסה שנעשתה טרום הרפורמה בביטוחי הבריאות הפרטיים. עד סוף החודש הם צריכים לקבל החלטה האם הם מצטרפים לפוליסת הבריאות הקולקטיבית של המעסיק הגדול בו עוסק האב. כלומר עליהם להחליט איזה פוליסה שומרים ועל איזה פוליסה מוותרים כי אין הרבה הגיון להחזיק את שתיהן. האב התקשר אליי ממקום עבודתו וזאת על מנת שננסה לקבל החלטה. הוא שאל אותי אם אכפת לי לדבר עם הסוכנת שנמצאת במקום העבודה שלו ומייצגת את הפוליסה הקולקטיבית. כמובן שהסכמתי ולאחר שהציגה את עצמה (סוכנת מסוכנות "מדנס", כשמגיע לפרגן אז מפרגנים) מצאנו את עצמנו בתוך שיחה מקצועית בה אני אומר לה שלדעתי עדיף ללקוח לקחת את פוליסת הקולקטיב ולוותר על הפוליסה שבטיפולי ואילו היא חושבת שעליו לשמור על הפוליסה שאצלי ולא להצטרף לפוליסת הקולקטיב. אתם מבינים? אך ורק טובת הלקוח לנגד עינינו כשבפועל כל אחד מאיתנו מוותר על פרנסה כי הוא מאמין שהפוליסה האחרת יותר מתאימה למשפחה!
 • לקראת ערב קיבלתי שיחת טלפון מבחורה שהזדהתה בשם לילך ואמרה שהיא ממחלקת החדשות של ערוץ עשר. לדברי הבחורה שדיברה איתי הם עושים עבודת תחקיר (מתן חודרוב הוא הכתב) על שיטת התגמול של סוכני הביטוח והתמריצים של הנסיעות לחו"ל אשר ניתנים לסוכני הביטוח על ידי חברות הביטוח. בתחילה הם רצו להשתמש בי על מנת שננהל שיחה עם חברות הביטוח ונקליט איך הם מתמרצים אותי ואמרתי שלכך אינני מוכן. אמרתי להם שאני מוכן שיבואו לראיין אותי ואשתף אותם בכל מה שירצו לדעת כי אין לי מה להסתיר או במה להתבייש. אלה עיקר הדברים שהעליתי והתחייבתי להם בשיחה (שארכה למעלה מעשרים דקות) –
  • אין לזה אך ורע שנכנסים לכיס של עובדים בענף מסוים ובודקים איך, כמה ולמה הוא מרוויח. מעולם לא עשו תחקירים על השכר של העיתונאים, על השכר של עורכי הדין או על השכר של רואי החשבון.
  • מעולם לא השתתפתי ולעולם לא אשתתף במבצע כזה או אחר בו מובטח לי בונוס בדמות נסיעה לחו"ל בגלל שמכרתי כמות פוליסות בחברה X.
  • תמיד, אבל תמיד אמכור ללקוח את הפוליסה המתאימה לו ולא את הפוליסה בגינה יש לי תמריץ נסיעה לחו"ל.
  • אם סוכן מסוים עובד אך ורק עם חברת ביטוח X, אינני רואה בכך כל רע אם על מנת לעודד אותו למכור יותר ביטוחים מציעים לו בונוס בדמות נסיעה לחו"ל. אין הדבר שונה מעובד הייטק שמתמרצים אותו לקראת סוף שנה או מעובד שטראוס שמתמרצים אותו למכור יותר ברבעון מסוים. התחקירנית הסכימה אתי שכשמציגים את הדבר בצורה כזו זה באמת נראה אחרת.
  • לסיכום אמרתי לה שאני מוכן שיבואו לראיין אותי על כל דבר שירצו. יחד עם זאת, לאחר שהתייעצתי עם קולגות שלי הגעתי למסקנה שזה מיותר ורק יפגע בי. הרי הכתבות האלה מאוד מגמתיות ובאות להראות צד אחד. ברור לי שגם אם הם יבינו את נקודת המבט שלי, בסופו של דבר בכתבה עצמה הם יציגו את הדברים כפי שהם רוצים להציג ולפיכך החלטתי לסגת מן הרעיון.
 • את הפוסט אסיים בפרסום חוות דעת שנכתבה לפני שעה קלה בדף הפייסבוק שלנו – "חפשתי סוכן ביטוח שיטפל בתיק הבטוחי שלי כבר זמן רב. בעבר עבדתי עם סוכן נחמד, אבל נהג למכור לי כל פוליסה חדשה שיצאה מבלי לבדוק האם אני באמת זקוקה לה. לעדי הגעתי דרך המלצות באתר וזאת לאחר שנפגשתי עם לפחות שלושה סוכנים. הסוכנים הגיעו לא מוכנים, בקשו ממני שאציג בפניהם את הפוליסות שלי, כאשר אני טבעתי בים של פוליסות ובעצמי לא ידעתי מה יש לי ומה חסר. כל אחד מהם רצה להחתים אותי על טופס מינוי סוכן וזאת לפני שהבנתי אילו פוליסות יש לי וממה עלי להפרד בכדי להוזיל את הפרמיות החודשיות היקרות ששלמתי. לא הרגשתי שנותנים מענה לצרכים שלי, מתקשרים אלי ולוחצים עלי לחתום על טופס מינוי סוכן ומנסים ללכלך על הסוכן שעבדתי איתו, שאני בעצמי לא הייתי מרוצה מהתפקוד שלו, אבל זאת לא הדרך לפעול בכדי ללחוץ עלי שאעביר את הפוליסות אליהם. כאשר פניתי לעדי הוא ביקש ממני אישור להכנס לאתרים של כל חברות הביטוח בכדי לבדוק אילו פוליסות יש לי ולאחר מכן זומנתי לפגישה. בפגישה עדי היה עינייני ומדוייק. הציג בפני בטבלת אקסל את כל הפוליסות שיש בידי ומיין אותן לפי חברות ביטוח, חיים ובריאות. חשבנו יחד אילו פוליסות מיותרות ומה צריך להוסיף כדי לכסות את הצרכים שלי. הוא לא לחץ עלי להעביר את התיק הבטוחי שלי-עשיתי זאת ביוזמתי לאחר שבחנתי את המקצועיות והאמינות שלו. מאז הוא בקשר יום יומי איתי ומעדכן אותי לגבי הפוליסות, מה בוטל ומה התחדש. זאת ועוד לאחר שעבר על הפוליסות גילה שאני משלמת תוספת חריגה לגבי מצב בריאותי שכביכול הצהרתי עליו. הסוכן הותיק שלי לא שם לב בכלל להחרגה הזאת ששלמתי עליה תוספת של חמישים אחוז מבלי שידעתי. עדי פנה לחברת הביטוח והם הורידו לי את ההחרגה. עדי עוקב אחר הפוליסות, קורא את האותיות הקטנות, מסביר בצורה מפורטת, לא מנסה למכור לי פוליסות, להפך, משכנע אותי לבטל כמה פוליסות שמצא כפילויות. ממליצה בחום על עדי-אמין, מקצועי מאוד, עובד עם כל חברות הביטוח, מכיר את כל מגוון הפוליסות, מתאים אותן לצרכי הלקוח וזמין"

זהו, אז זה היה השבוע שהיה, כשעוד יומיים של עבודה לפנינו. הרגשת הסיפוק היא גדולה ואני מוכן להתווכח עם כל אחד באשר לערך שסוכן ביטוח טוב נותן ללקוחותיו.

 

שלכם,

עדי