יצחק רבין 1, בניין A, קומה 5,

פתח תקווה

טל: 03-9311647

Menu

לראות, לשמוע ולא להאמין – קרנות הפנסיה “ברירת המחדל”

חיפוש בבלוג

פוסטים אחרונים

קטגוריות

הרשמה לעדכונים

בימים האחרונים העלה משרד האוצר קמפיין טלוויזיוני ורדיו בו הוא מפרסם את קרנות הפנסיה ברירת המחדל.

אני רואה ושומע את הקמפיין ונדהם מכמה רחוק הלך האוצר עם שימת כל הפוקוס על דמי הניהול האפסיים תוך התעלמות מוחלטת מכל הפרמטרים האחרים שעשויים להשפיע על הפנסיה של כל אחד מאיתנו.

לפני שאפרט יותר, אגלה לכם משהו שאולי לא ידעתם – על מנת לקבל רשיון מקצועי, סוכן ביטוח או יועץ פנסיוני צריך לעבור תהליך לא קצר שרק בסופו הוא יכול לייעץ ללקוחותיו בנוגע למוצר פנסיוני. בין השאר כולל התהליך עמידה בבחינות וביצוע התמחות ורק בסופם מגיע הרשיון המיוחל.

למה אני מספר לכם את כל זה?

כי עכשיו כל זה נעלם כלא היה, איננו חשוב עוד ואף מיותר. מעכשיו ניתן לבחור את העתיד הפנסיוני שלכם על סמך פרסומת. האוצר מזמין אותנו לבחור את קרן הפנסיה שלנו בעקבות תשדיר פרסומת של 30 שניות שבסופו אפילו אחד השחקנים שואל, ספק בצחוק ספק ברצינות – “מה זה קרן פנסיה בכלל?”.

אתם מבינים?

  1. זה ממש לא חשוב אם האדם יודע מה היא בכלל קרן פנסיה.
  2. אין צורך להסביר לו מה ההבדל בין ביטוח מנהלים, קרן פנסיה וקופת גמל על מנת שיבחר את המוצר שמתאים לו.
  3. זה בכלל לא עקרוני אם קרנות ברירת המחדל עשו בשנים האחרונות תשואה שהיא נמוכה משמעותית מהקרנות האחרות בשוק.
  4. אף אחד לא יזכיר את הגרעון האקטוארי ממנו סובלות קרנות הפנסיה בשנים האחרונות מה שהלכה למעשה יותר ממכפיל את דמי הניהול שאנחנו משלמים.
  5. אפשר להתעלם מהסטטוס המשפחתי של האדם וזה לא משנה אם הוא גרוש או רווק, כל שכן אם יש לו ילדים או לא. קרן פנסיה מתאימה לכל אדם ובכל סטטוס.

בשורה התחתונה, האוצר לא שונה מחברות הביטוח שהוא נוהג להשמיץ חדשות לבקרים (ולא אחת בצדק)- האוצר מנצל את חוסר הידע של הציבור ואת חוסר העניין בנושא הפנסיוני ופשוט מוכר לציבור אשליות שהוא דואג לו והוא מיטיב את מצבו ב”מאות אלפי שקלים” כפי שנאמר בפרסומות.

אם זה לא היה עצוב זה היה מצחיק!

ואם במקרה אתם שואלים מה דעתי אז אני אגיד לכם-

אני חושב שבהחלט יש לא מעט אנשים שהפתרון הנכון עבורם הוא קרנות ברירת המחדל. יחד עם זאת, יש לא מעט אנשים שבהחלט ירעו את מצבם אם הם ירוצו אחרי העדר אל תוך קרנות ברירת המחדל.

לפיכך, חובה על כל אחד להתעניין יותר, לשאול, להתייעץ ורק אז להחליט להיכן הוא מנווט את הכספים הפנסיוניים שלו ולא על סמך פרסומת בטלוויזיה, ברדיו או באינטרנט.

שלכם,

עדי

דילוג לתוכן